Haber Detayı
20 Ağustos 2013 - Salı 20:09
 
Silivri'den Mısır'a destek
Silivri’den Mısır halkına yapılan katliama lanet! Her yer Mısır her yer direniş!
GÜNDEM Haberi
Silivri'den Mısır'a destek

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatı Gençlik Kolları Başkalığı tarafından organize edilen eylemle, Mısır'da askeri cunta tarafından yapılan katliamlar kınandı. Mursi'ye ve Mısır direnişçilerine selam gönderildi. 

AK Parti Silivri İlçe Gençlik Kolları, Mısır’ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi görevinden uzaklaştırılması sonucu yaşanan, 3 bin 533’ünü öldüğü ve 11 bin 520 Müslüman’ın yaralandığı olayları protesto etmek amacıyla Silivri Uğur Mumcu meydanında dün akşam yatsı namazı sonrası basın açıklaması yaptı. Yüzlerce vatandaşın a destek verdiği eylemde Rabia selamı ile Mısır'a selam gönderilirken, katliamlar ve darbeciler AK Parti Silivri Gençlik Kolu Başkanı Ferhat Gezeren tarafından okunan basın bildirisinde kınandı. Oturma eyleminin de yapıldığı protestoya 7'den 77 birçok vatandaş da destek verdi. 

YAPILAN BİR KATLİAMDIR

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Ferhat Gezeren yaptığı basın açıklamasında; “Mısır’da yıllardır hüküm süren dikta rejiminin halkın ayaklanması sonucu devrilmesinin ardından, adil ve özgür bir ortamda gerçekleştirilen seçimlerde iş başına gelen ve halkın iradesini temsil eden Muhammed Mursi liderliğindeki iktidar, silah zoruyla asker eliyle gasp edilmiştir. Mısır’da yaşanan apaçık bir katliamdır! Bizler nerede ve kime karşı olursa olsun darbelerin karşısındaki net tavrımızı ortaya koymuş bulunmaktayız.14 Ağustos sabahında Mısır cuntasının Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanları başta olmak üzere demokratik taleplerini barışçıl şekilde dile getirmek üzere toplanan sivillere yönelik silahlı müdahalesi sonucu binlerce insan katledilmiş, bir o kadar da yaralanmıştır.” 

ULUSLAR ARASI ÖRGÜTLERE MESAJ

“Yaşanan insanlık dramı vicdanları kanatan boyuttadır. Medyaya karartma uygulanarak katliamın vahşeti dünyadan saklanmaya çalışılmaktadır; fakat bağımsız medya kanalları yoluyla kanımızı donduran görüntüler iletilmektedir. Mısır’daki insan hakları ihlallerinin daha da korkunç boyutlara ilerlememesi için uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyoruz. Yaşanan cinayetler karşısında sessiz kalmak, katliama ortak olmaktır. Ölü ve yaralıların sayısı hakkında darbe yönetiminden çelişkili açıklamalar gelmekte, öldürülen sivillerin cenazelerinin teslim edilmediği, cenazelerin ateşe verildiği haberleri, görüntüleri yayınlanmakta, yaralananların hayati organlardan hedef alındığı, tedaviye erişim imkanından yoksun bırakıldığı ve halkın kendi imkanlarıyla oluşturduğu sahra hastanelerinin ateşe verildiği haberleri bağımsız medya organlarında yer almaktadır. Mısır’da yaşanan katliamın boyutlarını yerinde gözlemlemek ve dünya kamuoyunu bilgilendirmek uluslararası insan hakları örgütlerinin sorumluluğudur.” 

DARBECİLERE SESLENDİ

“Buradan tüm darbecilere ve zulüm ehline sesleniyoruz: Zulüm ile abad olunmaz. Bir yerde Firavun varsa, Musa’nın gelmesi yakındır. Tüm kalbimizle inanıyoruz ki; Türkiye’de olduğu gibi Mısır’da da bir gün darbeciler yargılanacak; katiller hak ettiği cezayı bulacaktır. Bilinsin ki; herkes sussa Türkiye susmayacak; biz susmayacağız. Bugün burada bu duyarlılıkla buluşan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyor; hepinizde Mısır’daki demokrasi yolunda canını ortaya koyan kardeşlerimiz için dua bekliyoruz.” 

GEZİCİLERE DE MESAJ VAR

Öte yandan, guruplar arasından bazı kişilerin Gezi Parkı eylemcilerine atıfta bulunduğu duyuldu. Gezi Parkı eylemcileri için; “Şimdi neden sesini çıkarmıyorlar” denildi.

Toplanan grup, slogan atarak eyleme son vererek olaysız bir şekilde dağıldı.

Kaynak: Editör: Alparslan ERMİŞ
Etiketler: Silivri’den, Mısır, halkına, yapılan, katliama, lanet, Her, yer, Mısır, her, yer
Yorumlar
Haber Yazılımı