Haber Detayı
12 Aralık 2018 - Çarşamba 14:01
 
SİAD, üretimde verimliliği arttırıcı yöntemleri konuştu
Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği (SİAD), "Çayın yanında simit" toplantısında bu hafta Megra Bilişim Entegrasyon Otomasyon Hizmetleri Genel Müdürü Metin Çelik'i ağırladı.
SEKTÖR Haberi
SİAD, üretimde verimliliği arttırıcı yöntemleri konuştu

Haber: Alparslan ERMİŞ

Silivri Sanayici ve İş Adamları Derneği (SİAD) üyeleri, bugünkü "Çayın yanında simit" toplantısında; üretim ve verimlilik takibi, üretimde verimliliği arttırıcı yöntemler hakkında yapılan çalışmaları konuştu. Toplantıya, konu ile ilgili özel çalışmaları olan Metin Çelik'te katılırken, üretim ve verim takibi, gerçek zamanlı izleme ve müdahale, karar mekanizması yönetimi, grafiksel raporlama, üretim planlama, process iyileştirme ve sistemin kazançları konu başlıkları detaylı bir şekilde incelendi.

 

'FAYDALI OLABİLECEK BİR PROJE'

Dernek Başkanı Hakan Kocabaş açış konuşmasında, "Bugün göreceğimiz programlar gibi saatlik ücretleri olan yerli üretim olmayan ve sizin yapınıza uygun olmayabilen programlar var. Bu projeyi görünce, sizlere de faydalı olabileceğini düşündüm. Özellikle bizim derneğimizin üyeleri arasında daha çok KOBİ var. Türkiye üretim yapısında yüzde 98'e yakın KOBİ teşkilatı var. O yüzden bu projenin faydalı olacağını düşünüyorum" dedi ve programı anlatması için sözü Megra Bilişim Entegrasyon Otomasyon Hizmetleri Genel Müdürü Metin Çelik'e bıraktı.    

 

'AMACIMIZ MALİYETLERİNİZİ AZALTIP

ÜRETİMİNİZİ ARTTIRMAK!'

Bu proje ile insan faktörünü devre dışı bırakıp, makinelerden doğru verileri alınabileceğini belirten Metin Çelik, "Amacımız üretim ve verimliliği arttırmak, gerçek zamanlı izleme ve müdahale yapmak. Sanayicilerimiz gün sonu raporları aldıklarında aslında o gün ne kaybettiklerini, neler yapmaları gerektiğini görüp bir sonraki adımları uygulayacak. Anlık kararları onlara gösterip, doğru kararları zamanında vermelerini sağlamaya çalışıyoruz. Karar mekanizmalarını yönetiyoruz. Platform bağımsız çalıştığımız için cep telefonu, tablet, bilgisayar veya internetin olduğu her noktadan makinenize, fabrikanıza ya da fabrikalarınıza bakın dünyanın farklı yerlerinde işyerleriniz olsa dahi bunu size tek bir ekranda göstermeyi sağlıyoruz. Sanki fabrikada oturup, işletmedeki yetkili kişilere soruyormuşsunuz gibi makinelerden gösteriyoruz. Bunu yaparken de kullandığımız teknolojiler ileri seviye. Yatırım maliyetlerinizi de düşürüyoruz. Biz size, makinelerinizi bilgisayarlarını değiştirin daha hızlısını alın demiyoruz. Güvenlik açığı olmayan işletim sistemi ile elinizde olan mevcut alt yapınızı daha hızlı çalıştırmanızı sağlıyoruz. İşletmenize her yerden anlık müdahale de edebiliyorsunuz. Biz sadece sistemlerden verileri alıp, kendi yazılımıza aktarmıyoruz. İşletmenin içerisinde çalışarak aksaklıklarla ilgili size ne yapmanız gerektiğini öneriyoruz. Siz bu şekilde nereden nereye geldiğinizi de görüyorsunuz. Bu aynı zamanda verimliliğinizin artmasını da sağlıyor. Bunu personel, zaman ve makine bazında da yapıyoruz. Biz hem zamanı hem de makineyi kullanarak, maliyetlerinizi azaltıp, üretiminizi arttırmanızı sağlıyoruz" şekilde konuşarak yazılımlarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

 

GELİŞTİRİLEN SİSTEMİN AVANTAJLARI NELER?

Metin Çelik, sistemlerinin avantajlarını ise şu şekilde sıraladı; "Üretime anlık müdahale etme, üretim kalitesini arttırma, personel verimini arttırma, makine kullanım performansını izleme, zaman kullanım performansını izleme, birim zamanı iyi kullanma özelliğiyle üretim maliyetini düşürme, grafik ve raporlama modülü sayesinde karar/destek ve yatırım maliyetlerinize yön verme, dünyanın neresinde olursanız olun oradaymış gibi takip etme ve müdahalede bulunma, birden fazla iş yerinizin olması durumunda tüm iş yerlerinizi tek bir yerden izleme imkanı, processlerde gördüğümüz aksaklıkları size rapor edeceğimiz için işletme körlülüğünden olabildiğince kaçma, kısa sürede otomasyon yatırım maliyetlerinizi size geriye kazandırma ve kar elde etmenizi sağlama, geriye dönük uzun vadeli verilerinizin kayıt altında tutulmasından dolayı, haftalık, aylık, yıllık veya dönemsel analizler almanızı sağlamak, Excel ve PDF gibi dışarıya bilgi aktarma, gelişmiş yetkilendirme sayesinde kişi, bölüm bazında izleme ve müdahale etme yetkisinin verilmesi özelliği."

Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından son buldu.

Kaynak: Editör: Alparslan ERMİŞ
Etiketler: SİAD, üretimde, verimliliği, arttırıcı, yöntemleri, konuştu, hakankocaba
Yorumlar
Haber Yazılımı