Haber Detayı
17 Ağustos 2013 - Cumartesi 17:34
 
Silivri'de bazı kamu binaları yıkılacak!
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 17 bin 840 kişinin öldüğü, 43 bin 953 kişinin yaralandığı, 285 bin konut ile 40 binden fazla iş yerinin hasara uğradığı Marmara Depremi'nin 14. yılında kentsel dönüşümün üçüncü büyük hamlesini başlatacak.
YAŞAM Haberi
Silivri'de bazı kamu binaları yıkılacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İktidarı kaybetme pahasına yapacağız." sözleriyle gündeme getirdiği kentsel dönüşümün üçüncü dalgasında, 45 ilde 335 riskli kamu binası ile 90 bin konutun yıkımı yapılacak.

İstanbul Esenler'de geçen yıl 5 Ekim'de vurulan ilk kazmayla 33 ilde aynı anda başlatılan, 6 Nisan'da 5 ilde riskli binaların yıkımıyla süren kentsel dönüşüm, Bursa'nın merkez Yıldırım ilçesinde 17 Ağustos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılacağı törenle devam edecek.

Tören kapsamında, canlı bağlantı yapılarak 45 ildeki riskli binaların yıkımına aynı anda başlanacak. 

YIKILACAK KAMU BİNALARI

Dönüşümün üçüncü dalgasında 90 bin bağımsız bölümün yanı sıra 335 kamu binası yıkılacak. Bu çerçevede Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Milli Eğitim, Milli Savunma ve Sağlık bakanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait binalara kazma vurulacak. 

SİLİVRİ SAĞLIK MERKEZİ

İstanbul'da yıkılacak kamu binaları arasında, Bakırköy'deki Hava Harp Okulu Lojmanları, Beşiktaş, Beykoz, Beyoğlu, Sarıgazi, Hadımköy, Hasdal, Tuzla, Üsküdar, Yeni Levent'teki Milli Savunma Bakanlığı (MSB) lojman ve tesisleri, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Silivri, Sultanbeyli'deki Sağlık Bakanlığı lojman ve aile sağlık merkezleri, Şişli'deki Emniyet Müdürlüğü Lojmanı ile Fatih'teki Emniyet Müdürlüğü binası yer alıyor. 

TÜRK İŞİ PATLATMA YAPILACAK

Üçüncü dalgadaki yıkımlar, geçen yıl 5 Ekim'de İstanbul Sarıgazi'de yapılan patlatmalı yıkımdan farklı olacak. Bu kez tek tarafa yatırma yöntemi yerine olduğu yere çökertme tekniği uygulanacak. Bu, aynı zamanda, hem patlayıcıların üretimi hem de teknik açıdan dışarıdan danışmanlık hizmeti alınmadan, tamamen Türk ekiplerce yapılan ilk patlatmalı yıkım olacak.

 

Kaynak: Editör: Alparslan ERMİŞ
Etiketler: Çevre, Şehircilik, Bakanlığı, 17, bin, 840, kişinin, öldüğü, 43, bin, 953, kişin
Yorumlar
Haber Yazılımı