Yazı Detayı
10 Mayıs 2019 - Cuma 14:02
 
Rekreasyon ve spor
Mutlu Ural
mutluural1984@gmail.com
 
 

Rekreasyon boş zamanları etkin değerlendirme demektir. Rekreasyon tanımını açıkladığımızda öncelikle boş zaman ve serbest zaman tanımını da yapmak gerekmektedir. Boş zaman ve serbest zaman bir birinden ayrı kavramlardır. Boş zaman uyku, yeme içme, çalışma dışında kalan zamanı içerirken, serbest zaman ise; çalışma dışındaki toplam zamanı içermektedir. Rekreasyon, işte bu boş zamanın insanlar tarafından kültürel, sağlık, eğitim ve sosyal amaçlarla daha etkin değerlendirilmesini kapsamaktadır.
 

Rekreatif etkinlikler, boş zamanı etkin değerlendiren sağlık, sosyal, eğitim ve kültür etkinliklerinin tamamını kapsamaktadır. Rekreatif etkinliklerde spor çok önemli bir araçtır. Spor faaliyetleri önemli kültürel faaliyetler olduğu gibi, yeri geldiğinde eğitim; yeri geldiğinde de sağlık ve sosyal nitelik taşımaktadır. Örneğin; seyir olarak düşünüldüğünde, kültürel ve sosyal amaçlı olduğunu nitelendirebiliriz. Spor uygulaması olarak düşünüldüğünde eğitim, sosyal, kültürel ve sağlık gibi amaçların olduğu nitelendirilebilir. Bu noktada sporun rekreasyon faaliyetlerinde çok önemli bir araç olduğu ortaya çıkmaktadır.
 

Günümüzde rekreasyon etkinliklerinin turizme de katkısı bulunmaktadır. Son yıllarda Muğla, Antalya, Bursa, Erzurum, Kocaeli, İstanbul, Düzce, Artvin, Kayseri gibi illerde bulunan tesislerde ekstrem sporlar, su sporları ve kış sporlarının uygulandığı bilinmektedir. Bu etkinliklerin her birinde rekreasyon uzmanları ya da liderleri bulunmaktadır. Tabi bir kısım profesyonel etkinliklerde antrenör bulunduğunun altını çizmek isterim. Rekreasyon faaliyetlerinin bütünleşme ve sosyal mesafeyi azaltma yönünden pozitif etkisi bulunmaktadır. Bir maçı, tiyatroyu, gösteriyi izlerken insanlar birlik beraberlik içerisinde aynı duygu ve düşünceleri paylaşmaktalar. Bunun da toplumsal bütünlüğe katkısı bulunmaktadır. Bu organizasyonları yeterli sayıda yapılmasında yerel yönetimlerin rekreasyon alanlarının sayısını artırarak bu alanlara rekreasyon liderleri görevlendirmektedirler. Özellikle Büyükşehir Belediyeleri son yıllarda bu faaliyetlerini önceki yıllara nazaran arttırdığını söyleyebiliriz.
 

Rekreasyon faaliyetlerinin spor aracılığıyla sürdürülmesi ailelerin spor konusunda bilgilenmesini sağlayarak, çocuklarını spora yönlendirmesine tesir etmektedir. Rekreasyon faaliyetlerinde milli ve dini bayramların da düşünülmesinde fayda var. Özellikle bu bayramların karnaval, şenlik ortamında geçmesinin bu planlamanın etkisi bulunmaktadır. Bu şenliklerde halk dansları, bale, modern danslar, bale, tiyatro, cimnastik, spor branşları turnuvaları, yarışmaları, konserleri, gösteriler, dinletiler, söyleşiler ve diğer folklor unsurlarını( el sanatları, görsel sanatlar, yöresel mutfak sanatları, yöresel kıyafetler) düşünürsek; kurulan ekip liderlerinin organizasyonun gerçekleştirilmesinde hem zaman yönetimi açısından, hem de insan kaynağı açısından maliyeti aşağıya çekecektir. Rekreasyon alanlarının işlevselliğiyle birlikte bu organizasyonların gerçekleşmesi maliyet, zaman ve personel açısından kolaylaşacaktır. Son yıllarda rekreasyon liderliği bazı şirketlerin bile bünyesine girmiş durumda. Özellikle personelin motivasyonunu arttırıcı spor etkinlikleri düzenleyen uzmanlar bulundurarak, işlerinde de performansın artmasını sağlamaktadırlar. Buna benzer su sporları ve ekstrem spor kampları düzenleyen şirketlerin örnekleri mevcuttur.
 

Rekreasyon ve spor faaliyetlerinin organize edilmesinde “insan kaynağı” önemli yer tutmaktadır. Gerekli alanların ve tesislerin tahsis edilmesi ya da mevcut alanların etkin kullanılmasıyla birlikte doğru kişilere doğru zaman ve yerde görev verildiğinde daha az maliyetle az zamanda sürdürülebilir ve yenilikçi modeller çıkarmak daha kolaylaşacaktır.

Herkese sağlıklı, mutlu, sporla dolu haftalar dilerim.    

 
Etiketler: Rekreasyon, ve, spor,
Yorumlar
Haber Yazılımı