Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 23:17
 
Spor Etkinlikleri
Mutlu Ural
mutluural1984@gmail.com
 
 

Etkinlik, belirli bir gruba belirli bir mesajın iletilmesi için kullanılan organizasyonlardır. Etkinlikler, düzenlenme zamanı, süreklilik ve alansal olarak sınıflamalara ya da gruplamalara ayrılmaktadır. Etkinlikler, sporun yaygınlaşması, katılım sağlanması açısından önemlidir.

Örneğin; turnuva organizasyonları genel olarak sürekli organizasyonlara dahil edilmektedir. Olimpiyatlar çok büyük organizasyonlara(Mega) girmektedir. Bir yerin kültürünü yansıtan ve çok bilinen organizasyonlar ise, damga organizasyonlar(Hallmark) olarak göze çarpmaktadır. Bunda da Rio Karnavalını örnek verebiliriz. Bir organizasyonun yapılmasında sadece ilgili branşların gerçekleştirilmesi olarak görülmemelidir. Tanıtımı, tarihi, kültürü ve prestiji ayrıca kazandırdığı ekonomik girdi de cabasıdır. Organizasyonların alt jenerasyona kazandırdıkları da çok büyük bir değerdir.
 

2020 yaz olimpiyatları adaylığımız da 2013 yılında söz konusuydu. İnsanların çoğuna sorduğumuzda sıradan bir adaylık olarak yorumlanmakta, hatta çoğunun bu konuda bilgisi bile yoktu. Oysa, yaz olimpiyatlarının 1984 yılından itibaren göze batan ve hiç de azımsanmayacak düzeyde bir gelir getirdiği dünyaca bilinmektedir. Hatta istihdam konusunda da devasa oranların(ilgili alanda 25 artış) ortaya çıktığı gözlenmektedir.
Bunun yanında Uluslararası Olimpiyat Komitesinden alacağı yardımla birlikte semtin(Olimpiyatlar Organizasyonları Şehirlere Verilmektedir.) ulaşım ve diğer altyapısına da inanılmaz düzeyde katkı sağlandığı, belki de bu kadar uzun süreli tadilat ve tesis yapımının ancak böyle bir organizasyonda meydana çıkabileceği bilinmektedir. Bunu sadece olimpiyat organizasyonlarıyla sınırlayamayız. Bir ülkede düzenlenen FİFA, UEFA, NASCAR, IVF, IBF, organizasyonları için de aynısını söylemek mümkündür. Bir bölgesel, kentsel ve ulusal organizasyonda ilin ilçenin ve bölgelerin tanıtımı da söz konudur.
Bu da o şehrin ya da kasabanın kültürel ve sosyolojik tanıtımını ortaya koymaktadır. Fakat etkinlikler yalnızca spor organizasyonlarının eylemsel faaliyetleri değildir. Eğitimsel ve bilgilendirici olanlar da etkinlik sınıfında yer almaktadır. Bunlar; kongre, konferans, sempozyum, panel, seminer, kurs, açık oturum ve çalıştaylardır. Geçen hafta bu organizasyonlardan birine İstanbul Rumeli Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Sempozyumun konusu, spor bilimleri ve sporcu beslenmesiydi. Ben yapılan programa girmeden önce sempozyuma bir değinmek istiyorum. Sempozyum belirli bir alan ya da konuda çeşitli oturumlar ve söyleşilerden oluşan bir bilimsel organizasyondur. Özellikle davetli konuşmacıların 1 -2 yıl üzerinde çalıştıkları çalışmalarını sergiledikleri bir etkinliktir. Oturumlar bir başkan tarafından yönetilmektedir. Sonucunda oturum katılımcılarının makalelerini sundukları ve sonunda soruların yönetildiği çalışmalardır. Yaptığımız sempozyumda beslenme diyetik, spor bilimleri ve gıda mühendisliği gastronomi alanından hocalarımız sunumlarını yaptılar. Ayrıca vücut geliştirme alanında düyaca ünlü sporcu ve antrenör olan Hakan GÜMÜŞ ayrıca ulusal çapta değerli bir şampiyon ve milli takım antrenörü Özhan AKIN’ da söyleşileriyle etkinliği şenlendirdiler. Ama en önemlisi Özel Sporcular Milli Takım Yüzme Antrenörü Duran ARSLAN hocamın antrenman örnekleri harikaydı. Göze çarpan başka bir çalışma da Dr. Öğretim Üyesi Özlem YALÇINÇIRAY hocamın fermante ürünler hakkındaki sporsal gıdalar dikkatimi çekmedi değil. Zira bu ürünlerin sporun içerisindeki etkisi görülmemekteydi. Yine  Doç. Dr. Barış ÖZTÜRK hocamın sporda ketojen diyetler hakkındaki çalışması da ciddi beğeni topladı diyebilirim. Dr. Öğretim Üyesi Beyza AKYÜZ hocamızın antrenman bilimleri hakkındaki temel sunumu da diğer alanlardaki hocalarımızın bu alan da bu konularda mı var sorularını sorarak ilgilerini alana çekti, diyebilirim. Spor diyetisyeni Esra ŞAHİN ve Sağlık Yönetim Bilimci Halil Hocalarımın kendi alanlarında spordan farklı kesitler sunmaları ilgi çekiciydi. Doc. Dr. Yalçın BEŞİKTAŞ hocam doping konusuna farklı bir pencere açarak objektif değerlendirmeleri de dikkatleri o noktada toplamamıza sebep oldu diyebilirim. Tabi bu organizasyonun düzenlenmesinde başta Mütevelli Heyetimiz olmak üzere 4 önemli isim bulunmaktadır. Başta İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Hazim Tamer Dodurka, Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Oğuz ÖZYARAL, Beslenme ve Diyetik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış ÖZTÜRK, İstanbul Rumeli Üniversitesi Genel Sekreteri Muhammed Suad UZUN’ dur. Yine tüm katılımcı ve kurullardaki hocalarımıza çok teşekkür ederiz.
 

Etkinlikler sadece eğitimsel ve eylemsel olarak sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda karnaval, festival ve panayırlar da kültür ve tanıtım etkinlikleridir. Tabi buna benzer spor etkinlikleri, sadece devlet, okullar ve üniversitelerden beklenmemelidir. Kulüplerimiz de bu etkinlikleri gerçekleştirebilirler ve bilimsel olanlara da iştirak edebilmektedirler.  Sonuç Olarak, bu etkinlikleri ilçemizde geliştirerek sporun kafalardaki soru işaretleri silinerek, doğru ve net bir şekilde yaygınlaşarak topluma fayda sağlamasını sağlamalıyız.           

 
Etiketler: Spor, Etkinlikleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı